Rozliczenie podatkowe w Holandii – co musisz wiedzieć

Rozliczenie podatku holandia

Holandia przeżywa jeden z największych kryzysów gospodarczych od zakończenia II wojny światowej. Ze względu na połączenie spadających światowych cen ropy, skutków zacieśnienia polityki pieniężnej przez amerykański Fed oraz zwiększonych wydatków rządowych, gospodarka holenderska znajduje się w recesji od jesieni ubiegłego roku. W tym roku ma się skurczyć o 1,5%, a w 2020 o 1%. Oznacza to, że finanse publiczne znalazły się pod presją, a kraj musiał dokonać bolesnych cięć, aby zrealizować cele budżetowe na poziomie krajowym i ograniczenia wydatków samorządowych. Aby sprostać tym wyzwaniom i uniknąć drastycznych cięć w kluczowych sektorach, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i służby bezpieczeństwa, które miałyby poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa holenderskiego, rząd wprowadził w ostatnich miesiącach szereg środków oszczędnościowych. W tym artykule wyjaśniamy, z czym wiążą się te środki i jak wpływają na Ciebie jako indywidualnego podatnika lub podatnika zamieszkałego w Holandii.

Jaki jest obecny stan holenderskich finansów publicznych?

Holenderskie finanse publiczne są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. W porównaniu z ostatnimi latami wzrostu gospodarczego, w związku z obecnymi problemami gospodarczymi kraj odnotowuje niezwykle niski wzrost dochodów. Spadające ceny ropy i gazu, spadek cen aluminium i umocnienie euro doprowadziły do obniżenia dochodów z ropy, co oznacza, że holenderski rząd ma otrzymać w latach 2017-2020 o 5 mld euro mniej dochodów niż przewidywano jeszcze kilka lat temu. Jednocześnie rząd holenderski musi podjąć duże zobowiązania w zakresie wydatków, aby sfinansować przejście na nowy system energetyczny ( odnawialne źródła energii ), opiekę zdrowotną i zabezpieczenia dla starzejącego się społeczeństwa.

Oprócz tych problemów, holenderska gospodarka stoi w obliczu dużej niepewności z powodu niepewności związanej z negocjacjami w sprawie Brexitu. Wreszcie, rośnie też niepewność co do globalnej polityki handlowej i przyszłości całej UE. Wszystkie te czynniki powodują, że rząd holenderski musi zwiększyć wydatki publiczne, aby utrzymać funkcjonowanie podstawowych usług publicznych. Temu wzrostowi wydatków towarzyszy jednak znaczny spadek dochodów. Oznacza to, że holenderskie finanse publiczne jeszcze przez jakiś czas pozostaną w czerwieni.

Środki podatkowe w 2018 r.

Holenderski rząd wdrożył cięcia podatkowe w 2018 roku, próbując pobudzić aktywność gospodarczą i ograniczyć trend spadkowy w dochodach podatkowych państwa. Na przykład próg podatku dochodowego został podniesiony z 24 000 euro do 29 000 euro. Ponadto wprowadzono dodatkowy dodatek za pracę w wysokości 15 euro dziennie dla pracowników, których miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 8 611 euro lub więcej.

Proponowane reformy podatkowe na lata 2021-2023

Holenderski rząd planuje w najbliższych latach wprowadzić szereg reform fiskalnych, próbując osiągnąć zrównoważony budżet do 2021 roku. Rząd ma nadzieję, że środki te zwiększą aktywność gospodarczą i wygenerują większe dochody. Oprócz powyższych działań, holenderski rząd chce również zachęcić do zwiększenia inwestycji w kraju. W tym celu w 2021 roku stawka podatku od osób prawnych zostanie obniżona do 25%. Obecna stawka 10% ma generować więcej inwestycji i wzrost gospodarczy, ale spowoduje też mniejsze wpływy dla holenderskiego rządu. Jeśli szukasz rozliczenie podatku holandia, przejdź tutaj.

Wniosek

Gospodarka holenderska przeżywa jedną z najgorszych recesji od dziesięcioleci i jeden z największych kryzysów fiskalnych od zakończenia II wojny światowej. Ze względu na połączenie spadających światowych cen ropy, skutków zacieśnienia polityki pieniężnej przez amerykański Fed oraz zwiększonych wydatków rządowych, gospodarka holenderska znajduje się w recesji od jesieni ubiegłego roku. W tym roku ma się skurczyć o 1,5%, a w 2020 o 1%. Oznacza to, że finanse publiczne znalazły się pod presją i państwo musi dokonać bolesnych cięć, aby zrealizować cele budżetowe na poziomie krajowym oraz limity wydatków samorządowych.

Aby sprostać tym wyzwaniom i uniknąć drastycznych cięć w kluczowych sektorach, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i służby bezpieczeństwa, które miałyby poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa holenderskiego, rząd wprowadził w ostatnich miesiącach szereg środków oszczędnościowych. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polegają te działania i jak wpływają na Ciebie jako indywidualnego podatnika lub jako osobę fizyczną.